Lubaczów998 Wiedza HydroALERT od IMGW

HydroALERT od IMGW

HydroALERT od IMGW post thumbnail image

Od 1 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadza prognozy hydroALERT – Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Hydrologicznych.

Podobnie jak w przypadku ostrzeżeń hydrologicznych, do zjawisk, które uwzględnia hydroALERT należą m.in.: gwałtowne wzrosty stanu wody, wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych lub susza hydrologiczna. Niezależnie od hydroALERTu, na tym samym terenie może obowiązywać również ostrzeżenie hydrologiczne, które ma wyższy priorytet.

Zmiana klimatu, objawiająca się głównie zwiększeniem częstotliwości występowania i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, powoduje wzrost zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce”. – komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB. – „Dlatego nasze systemy prognozowania i ostrzegania są stale dostosowywane i udoskonalane. Nowy produkt, Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Hydrologicznych, jest jedną z odpowiedzi IMGW-PIB na zapotrzebowanie na produkty i usługi, mające na celu podnoszenie świadomości i bezpieczeństwa społeczeństwa, ochronę działalności gospodarczej oraz środowiska i dóbr kulturalnych”.

Usługa dostępna będzie w serwisie map dynamicznych na platformie meteo.imgw.pl.

źródło: remiza.com.pl

Zobacz także:

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju wciąż obowiązująStopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju wciąż obowiązują

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także