Lubaczów998 Wiedza HydroALERT od IMGW

HydroALERT od IMGW

HydroALERT od IMGW post thumbnail image

Od 1 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadza prognozy hydroALERT – Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Hydrologicznych.

Podobnie jak w przypadku ostrzeżeń hydrologicznych, do zjawisk, które uwzględnia hydroALERT należą m.in.: gwałtowne wzrosty stanu wody, wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych lub susza hydrologiczna. Niezależnie od hydroALERTu, na tym samym terenie może obowiązywać również ostrzeżenie hydrologiczne, które ma wyższy priorytet.

Zmiana klimatu, objawiająca się głównie zwiększeniem częstotliwości występowania i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, powoduje wzrost zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce”. – komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB. – „Dlatego nasze systemy prognozowania i ostrzegania są stale dostosowywane i udoskonalane. Nowy produkt, Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Hydrologicznych, jest jedną z odpowiedzi IMGW-PIB na zapotrzebowanie na produkty i usługi, mające na celu podnoszenie świadomości i bezpieczeństwa społeczeństwa, ochronę działalności gospodarczej oraz środowiska i dóbr kulturalnych”.

Usługa dostępna będzie w serwisie map dynamicznych na platformie meteo.imgw.pl.

źródło: remiza.com.pl

Zobacz także: