Lubaczów998 Aktualności Strażak PSP w Lubaczowie odznaczony za pomoc Ukrainie

Strażak PSP w Lubaczowie odznaczony za pomoc Ukrainie

Strażak PSP w Lubaczowie odznaczony za pomoc Ukrainie post thumbnail image

Starszy aspirant Tomasz Szmagara z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie w poniedziałek (26.06) został odznaczony przez szef ukraińskiego MSW za pomoc Ukrainie.

W poniedziałek (26.06) w Rzeszowie odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Klymenką. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele podległych im służb – Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

Podczas briefingu prasowego minister Mariusz Kamiński mówił o wsparciu sprzętowym dla ukraińskich służb mundurowych. Podkreślił, że walczące na froncie siły to nie tylko armia, lecz także bardzo duża grupa funkcjonariuszy podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, w tym żołnierze Gwardii Narodowej, policjanci, funkcjonariusze  Straży Granicznej, którzy tworzą brygady szturmowe.

– Właśnie tym formacjom będziemy pomagali w sposób bardzo konkretny. W tym momencie najważniejsza jest broń. Niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla Gwardii Narodowej Ukrainy, dla brygad szturmowych ukraińskiej Policji i służby granicznej – poinformował szef MSWiA.

Minister mówił także o pomocy dla rannych w walkach.

– Dysponujemy pociągiem sanitarnym, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy ukraińskich ze Lwowa i będzie dystrybuował ich na terenie Polski w szpitalach MSWiA. Będziemy wspierali ukraińskich partnerów sprzętem medycznym, który zostanie wykorzystany w ich szpitalach.

Minister Ihor Klymenko podziękował Polakom za okazane wsparcie.

Od pierwszych dni wojny odczuwamy pomoc, która spływa od narodu polskiego. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi, jak również Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski, za pomoc okazaną stronie ukraińskiej po katastrofie w Kachowce. Mogliśmy zapewnić wodę pitną dla dziesiątek tysięcy osób, które mieszkają na tych terenach. Dzięki temu sprzętowi udało nam się też wypompować wodę, która dostała się do mieszkań ludności cywilnej – powiedział.

Podczas spotkania w Rzeszowie minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko podziękował polskim służbom mundurowym za pomoc Ukrainie.  Funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej zostali uhonorowani odznakami „Za współpracę międzynarodową w zakresie działań organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”. Wśród oznaczonych znalazł się st. asp. Tomasz Szmagara z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie. Odznaczenia otrzymali także strażacy z Jarosławia i Przemyśla.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Zobacz także:

Bezpieczne wakacje – służby przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynkuBezpieczne wakacje – służby przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas nadchodzących wakacji było tematem wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Naradzie, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.