Lubaczów998 Aktualności Zapraszamy do lektury sierpniowego numeru “Przeglądu pożarniczego”

Zapraszamy do lektury sierpniowego numeru “Przeglądu pożarniczego”

Zapraszamy do lektury sierpniowego numeru “Przeglądu pożarniczego” post thumbnail image

Dramatyczna akcja, płomienie pochłaniające budynek, strażacy są już na miejscu, zaangażowani i skupieni walczą z żywiołem… Taki filmowy obraz naszej profesji ma wiele osób. Tymczasem składa się na nią wiele innych elementów, choćby zapewnienie do jej funkcjonowania budynków, pojazdów i sprzętu.

Nie pojawiają się one jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale w wyniku pracy funkcjonariuszy za kulisami spektakularnych działań. Łatwo jest zapomnieć o tej żmudnej i często trudnej, a niezbędnej prozie życia, dlatego w sierpniowym numerze postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom tajniki logistyki – niezwykle ważnego obszaru funkcjonowania PSP.

Na pierwszy ogień – podsumowanie dotychczasowych efektów Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025. Rozmowa z zastępcą komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem pokazuje, jak wiele inwestycji budowlanych, sprzętowych i mundurowych udało się już poczynić, a z drugiej strony jak wiele jeszcze wyzwań przed nami.

Budowa nowych obiektów PSP idzie pełną parą – to niewątpliwy sukces. Jednak ile stoi za tym spędzających sen z powiek trudności i dylematów, wiedzą tylko osoby odpowiedzialne za te inwestycje. O zawiłościach prawnych, administracyjnych i finansowych, z którymi muszą się zmierzyć, pisze Krzysztof Tomczak.

Z pewnością zgodzimy się ze stwierdzeniem, że to człowiek jest najważniejszy, a nie jego ubiór. Jednak widząc strażaka w nowym umundurowaniu służbowym, zdecydowanie stwierdzimy: szata jednak też ma coś do powiedzenia! Ale żeby nowe ubranie trafiło do wszystkich funkcjonariuszy, sztab ludzi musi pracować nad centralnym przetargiem, dopilnować, by przebiegł zgodnie z prawem i wyznaczonymi standardami. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do tekstu Mateusza Wójta i Agnieszki Tkacz.

Zagadnienia logistyczne stają się kluczowe także, a może przede wszystkim wówczas, gdy walka z żywiołem lub skutkami katastrofy spowodowanej przez człowieka się przedłuża. Strażacy są zmuszeni pracować przez wiele godzin, a zatem potrzebują zaplecza, które pozwoli im zaspokoić wszystkie potrzeby i skutecznie działać. Jak wygląda organizacja zasobów własnych PSP i zasobów terenowych, zapewnienie podstawowych i specjalistycznych środków zaopatrzenia? – wyjaśniają Dominik Kabat i Michał Chmiel.

Rozmaitych dóbr pomocnych w wykonywaniu zadań mamy dostatek. Trzeba jednak zachować w tych zasobach porządek. Pomogą w tym nowoczesne technologie ułatwiające ewidencję składników majątku. O nowinkach w tej dziedzinie piszą Michał Kądziołka i Andrzej Żbik.

Po obfitej lekturze logistycznej czas na zmianę tematyki. Wróćmy myślą do ważnego wydarzenia sportowego, które odbyło się w Polsce – Igrzysk Europejskich. Filip Czyż i Mariusz Duma przedstawiają zabezpieczenie turnieju z perspektywy kontrolno-rozpoznawczej i operacyjnej. Z pewnością będzie to cenny materiał dla funkcjonariuszy, których czekają podobne wydarzenia.

Słonecznej lektury!

KG PSP

Zobacz także: