Lubaczów998 Aktualności Gminny Dzień Strażaka w Załużu

Gminny Dzień Strażaka w Załużu

Gminny Dzień Strażaka w Załużu post thumbnail image

W minioną niedzielę w Załużu odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. Strażacy – Ochotnicy oraz zaproszeni goście najpierw uczestniczyli we mszy świętej koncelebrowanej w kościele pw. Opieki Matki Bożej, pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Stopyry – Dziekana Dekanatu Lubaczowskiego z udziałem miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Maciejko oraz ks. Sławomira Szewczaka – kapelana straży pożarnych powiatu lubaczowskiego.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe, kompania honorowa oraz uczestnicy obchodów Dnia Strażaka w uroczystym przemarszu udali się na plac rekreacyjny, gdzie miała miejsce druga część uroczystości a po niej piknik strażacki.

Gminny Dzień Strażaka zawsze ma wyjątkową oprawę i znaczenie. Po złożeniu raportu przez dowódcę pododdziału, podniesiono flagę na maszt, czemu towarzyszyło odegranie hymnu państwowego.

Następnie z rąk dh. Leszka Króla – członka Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w asyście Pani Teresy Pamuła – poseł na Sejm RP, Pana bryg. Wiktora Serafina – Zastępcy Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Lubaczowie, Pana Wiesława Kapla – Wójta Gminy Lubaczów Strażacy odebrali odznaczenia i listy gratulacyjne za wzorową służbę. Doceniono także Druhów działających nieprzerwanie przez kolejne lata w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych.

Uhonorowano:

– Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został: Marek Pilip,
– Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Stanisław Misztal, dh Janusz Hanus,
– Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali: dh Michał Nowosiadło, dh Agata Śmigielska, dh Maciej Bobrecki,
– Odznaką za wysługę 55 lat odznaczony został: dh Franciszek Kijan,
– Odznaką za wysługę 45 lat odznaczony został: dh Zdzisław Buczko,
– Odznaką za wysługę 25 lat odznaczony został: dh Tomasz Greń,
– Odznaką za wysługę 20 lat odznaczeni zostali: dh Rafał Juszczak, dh Filip Baran,

Listem Pochwalnym Wójta Gminy Lubaczów za aktywną działalność strażacką w 2023 r. wyróżnieni zostali: dh Krzysztof Mazurkiewicz, dh Maciej Bobrecki, dh Jacek Pukas, dh Krzysztof Pruchnik, dh Kamil Janczura, dh Karol Szmagara, dh Stanisława Cozac i dh Piotr Załuski.

Wójt Gminy Lubaczów zwracając się do zebranych podkreślił rolę Ochotniczych Straży Pożarnych w dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców. Ich bardzo dobre funkcjonowanie jest możliwe dzięki ciągłemu inwestowaniu w rozwój jednostek. Obecnie Gmina otrzymała dofinansowanie na ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla Baszni Dolnej. W planach jest również zakup samochodu dla Krowicy Hołodowskiej oraz kolejne inwestycje w obiekty jak np. strażnica w Lisich Jamach.

Wójt zauważył również jak ważna jest edukacja młodego pokolenia i mobilizowanie go do aktywnej postawy, wstępowania do szeregów OSP i edukacji przeciwpożarowej np. poprzez udział dzieci i młodzieży w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W piątek pierwsze miejsce w województwie w kategorii klas 1-4 szkół podstawowych zdobyła uczennica ZSP Basznia Dolna – Michalina Bobrecka. Wzorem dla młodzieży i innych Strażaków- Ochotników jest druh Bronisław Koczan, który nieprzerwanie od ponad 50 lat jest Strażakiem – Ochotnikiem, w ubiegłym roku za swoją działalność w szeregach OSP i edukowanie młodego pokolenia otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Lubaczów”, a w miniony piątek został uhonorowany złotą odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, o przyznanie której wnioskowała Gmina Lubaczów.

Gminny Dzień Strażaka zakończył się piknikiem rodzinnym. Dzieci uczestniczyły w wielu grach i zabawach, malowaniu twarzy i produkcji baniek mydlanych.

Dziękujemy Gospodarzom tegorocznych uroczystości – OSP Załuże oraz Zarządowi Gminnemu OSP za przygotowanie tego wydarzenia, a także miejscowemu Kołu Gospodyń Wiejskich, Mieszkańcom i Gminnemu Ośrodkowi Kultury, którzy włączyli się w organizację Gminnego Dnia Strażaka.

Gmina Lubaczów

Zobacz także: