Lubaczów998 Aktualności Podkarpaccy strażacy podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności w zakresie prawo jazdy kategorii C

Podkarpaccy strażacy podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności w zakresie prawo jazdy kategorii C

Podkarpaccy strażacy podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności w zakresie prawo jazdy kategorii C post thumbnail image

W poniedziałek  11 lipca 2022 roku w siedzibie Ośrodka Szkolenia Kierowców „WIRAŻ” w Kidałowicach (powiat jarosławski), rozpoczęło się pierwsze szkolenie w zakresie podnoszenia kwalifikacji i umiejętności kierowców – strażaków ratowników OSP na kategorię C.

Wraz z Nowym Rokiem 2022 weszła w życie Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. To właśnie w niej zawarto informacje, że Państwowa Straż Pożarna nieodpłatnie będzie prowadziła kursy przygotowujące strażaków ratowników do uzyskania prawa jazdy kategorii C, czyli na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Rozpoczęcia kursu dokonał Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Jabłoński, z-ca naczelnika Ośrodka Szkolenia w Nisku bryg. Mariusz Goclon oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu st. kpt. Paweł Szkoła.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W pierwszej turze szkolenia udział bierze łącznie 11 druhen i druhów OSP z terenu powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i dębickiego. W sumie szkolenie obejmie 52 godziny dydaktyczne. Program jest w pełni finansowany z budżetu Państwowej Straży Pożarnej. Szkolenie jest związane z realizacją zobowiązań zawartych w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych z dnia 17 grudnia 2021 roku.

Kolejne szkolenia kierowców będą realizowane dla północnych powiatów w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Nisku na specjalnie przystosowanym do nauki jazdy samochodzie ratowniczo-gaśniczym oraz w Brzozowie dla strażaków z południa województwa.

Szczegóły dotyczące szkolenia, określone zostały w n/w dokumentach.

Opracowanie: st. kpt. Paweł Szkoła
Zdjęcia: st. kpt. Kamil Kondracki

 

Materiały

Zasady przygotowania strażaków ratowników OSP do udziału w działaniach ratowniczych – dostępne na stronie KG PSP
Program szkolenia przygotowującego do egzaminu dopuszczającego do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t dla strażaka ratownika OSP – dostępny na stronie KG PSP

Zobacz także: