Lubaczów998 Zdarzenia Szczutków: Pożar budynku mieszkalnego

Szczutków: Pożar budynku mieszkalnego

Szczutków: Pożar budynku mieszkalnego post thumbnail image

Kilkanaście minut po godzinie 1 w poniedziałek 13.12.2021 roku do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Szczutków. Odwagą i rozsądkiem wykazał się 13-letni mieszkaniec płonącego domu, który poinformował służby o niebezpiecznym zdarzeniu.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęty jest w całości drewniany budynek mieszkalny. Na polecenie kierującego działaniem ratowniczym na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki. Płonący dom jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych opuścili 52 letni mężczyzna i jego 13 letni syn. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się obiekt oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru. W wyniku zdarzenia ranny został ojciec zgłaszającego, który przy próbie ugaszenia ognia poparzył się w rękę. Po przybyciu na miejsce zespołu PRM mężczyzna i jego syn zostali przetransportowani do pobliskiego szpitala w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Działania gaśnicze prowadzono do wczesnych godzin porannych.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanego czadem.

Zmniejsz ryzyko, zamontuj czujkę tlenku węgla.

Opracował: st. kpt. Wojciech Wus, KP PSP Lubaczów
Zdjęcia: archiwum KP PSP Lubaczów

Siły i środki:

🚒 PSP Lubaczów,
🚒 OSP Krowica Hołodowska,
🚒 OSP Łukawiec
🚑 PRM Lubaczów,
🚓 Patrol Policji.

Zobacz także: