Lubaczów998 Aktualności Przekazanie czujek tlenku węgla mieszkańcom powiatu lubaczowskiego

Przekazanie czujek tlenku węgla mieszkańcom powiatu lubaczowskiego

Przekazanie czujek tlenku węgla mieszkańcom powiatu lubaczowskiego post thumbnail image

Strażacy z komendy powiatowej PSP w Lubaczowie w dniach 22 i 23 grudnia 2021 r. przekazali czujki tlenku węgla mieszkańcom powiatu lubaczowskiego.

W konsultacji z ośrodkami pomocy społecznej, sprzęt wykrywający niebezpieczny gaz został przekazany potrzebującym rodzinom i osobom samotnym – zwłaszcza tym, których nie stać na zakup takich urządzeń, a mieszkają w warunkach, które grożą pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla.

Czujki czadu zostały ufundowane ze środków Unii Europejskiej przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Czujka tlenku węgla alarmuje w przypadku wykrycia gazu jakim jest tlenek węgla, który jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Zmniejsz ryzyko, zamontuj czujkę tlenku węgla.

Opracował: st. kpt. Wojciech Wus, KP PSP Lubaczów
Zdjęcia: archiwum KP PSP Lubaczów

Zobacz także:

Statystyczne podsumowanie interwencji w powiecie lubaczowskim za 2022 r.Statystyczne podsumowanie interwencji w powiecie lubaczowskim za 2022 r.

W 2022 roku strażacy powiatu lubaczowskiego odnotowali 1111 interwencji, w tym 189 pożarów, 900 miejscowych zagrożeń i 22 alarmy fałszywe. Jest to o 298 interwencje więcej niż w 2021 roku. Przez cały 2022 rok najwięcej pożarów bo aż 90 miało miejsce na terenach uprawnych, a 53 powstało w obiektach mieszkalnych. Ponadto, na