Lubaczów998 Aktualności Listopadowy numer Przeglądu Pożarniczego

Listopadowy numer Przeglądu Pożarniczego

Listopadowy numer Przeglądu Pożarniczego post thumbnail image

Witamy okładką, która odbiega nieco stylistyką i na pierwszy rzut oka tematyką od naszego czasopisma. Jednak tylko pozornie. Bo któż z nas może dziś funkcjonować bez konta bankowego czy zakupów on-line?

Wszystkich nas – czy to prywatnie, czy służbowo – dotyczy kwestia bezpieczeństwa w sieci, a tym samym zagrożenie wyłudzeniem informacji, atakiem hackerskim czy złośliwym oprogramowaniem. Norbert Tuśnio i Wojciech Wróblewski analizują temat cyberbezpieczeństwa z punktu widzenia naszej formacji. Przy okazji warto wspomnieć, że w Szkole Głównej Służby Pożarniczej ruszyły nowe studia podyplomowe – zarządzanie cyberbezpieczeństwem w sektorze publicznym.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Cyberbezpieczenstwo-w-strazy-pozarnej/idn:2685

Zabezpieczenie imprez masowych nie jest być może wyzwaniem codzienności w naszej formacji, lecz tematem doskonale znanym i przećwiczonym nie raz. Strażacy wiedzą, że to zadanie z gatunku długotrwałych, wymagających wielotygodniowych uzgodnień, sprawdzania obiektów, spisywania scenariuszy zdarzeń i przewidywania niemożliwego. Jednak uroczystości pogrzebowe monarchy trudno przewidzieć co do dnia i godziny, więc przygotowanie wymaga nieco innego podejścia. Jak zapewnić bezpieczeństwo tłumom ludzi i najważniejszym osobom na świecie jednocześnie, docieka Aleksandra Radlak, opisując operację niezwykłej skali – pochówek królowej Elżbiety II. Mieli w niej udział rzecz jasna i londyńscy strażacy.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/za-granica/Pozegnanie-krolowej/idn:2684

Do tematów zagranicznych i bieżących należy z pewnością wybuch na moście Krymskim. Symbol potęgi Rosji, obiekt w propagandzie niezniszczalny runął niczym budowla z klocków Lego, nadszarpując przy okazji i tak już wątłą reputację Rosji. Zdarzenie ma rzecz jasna doniosły wydźwięk w czasie toczącej się wojny, ale warto na nie spojrzeć i z perspektywy strażackiej. Tematowi przygląda się Paweł Rochala, konstatując, że „atak unaocznił, jak groźne dla konstrukcji mostowych, nawet żelbetowych i przewymiarowanych, są pożary paliw płynnych i żenujący brak jakichkolwiek procedur ratowniczo-gaśniczych”.

W tym numerze żegnamy się także z cyklem artykułów „Zderzenie z naturą”. Będzie o powodziach. Czy dziś, kiedy boimy się suszy, obserwując nierzadko rzeki straszące pustymi korytami, możemy się spodziewać kataklizmu na miarę tego sprzed ćwierćwiecza? Czy też możemy spać spokojnie? Odpowiedzi szuka autorka cyklu o zagrożeniach naturalnych – Ariadna Koniuch.

Na koniec polecamy niecodzienne wywiady. Marta Giziewicz bierze w ogień pytań koordynatora ds. pomocy psychologicznej st. kpt. Jakuba Góździa. Pierwsi psycholodzy wkroczyli do straży lata temu, z czasem powstały zręby systemu pomocy psychologicznej. Strażacy coraz śmielej korzystają z takiego wsparcia, co cieszy, są jednak i tacy, którzy nie zakopali stereotypu silnego strażaka, bez prawa do bycia ludzkim. Nie warto tak myśleć, a na pewno warto skorzystać z pomocy i nie musi to być zawsze psycholog.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Nie-chodzi-o-to-by-sie-rozsypac/idn:2683

Anna Sobótka przeprowadziła zaś rozmowę z gwiazdą strażackiego rapu – asp. Jackiem Lipskim „Lipenem”. Jego utwór „Nigdy nie zagaśnie”, powstały z okazji 30-lecia PSP, zrobił furorę na YouTube. Co i dlaczego wyśpiewuje strażak? Tylko u nas.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Pasja-nigdy-nie-zagasnie/idn:2686

źródło: KG PSP

Zobacz także: