Lubaczów998 Wiedza Symulator drabiny Magirus Smart Control będzie w Warszawie!

Symulator drabiny Magirus Smart Control będzie w Warszawie!

Symulator drabiny Magirus Smart Control będzie w Warszawie! post thumbnail image

W przyszłym roku do ośrodka szkolenia Fire-Max w Warszawie zostanie wprowadzony zaawansowany symulator pracy drabiny Magirus, wykorzystujący najnowsze rozwiązania.

Symulator wykorzystuje wirtualną rzeczywistość AR, prawdziwe stanowisko obsługi drabiny oraz bardzo realistyczne scenariusze działania wyświetlane z dźwiękiem za pomocą okularów AR umieszczonych na głowie operatora.

Stanowisko szkoleniowe jest w 100% zgodne z prawdziwym stanowiskiem operatora zainstalowanym na nowej drabinie Smart Control. Oprócz obrazu wyświetlanego za pomocą okularów AR, jest wyposażone w dodatkowy, zewnętrzny  monitor (monitory) wysokiej rozdzielczości pozwalające nadzorującemu obserwować działanie operatora, wprowadzać poprawki i komentarze oraz ocenić czy kursant prawidłowo zaliczył zadany scenariusz działania.

Przykładowe scenariusze.

Scenariusz nr 1 – podstawowy w celu zapoznania się z drabiną

Drabina stoi na ulicy, siedzisz na głównym stanowisku operatora wokół widzisz budynki. Obraz jest niezwykle realistyczny wykorzystujący sztuczną rzeczywistość. Ulice, budynki, piękna architektura, ładna pogoda. Niezwykła dbałość o szczegóły. W goglach które masz na głowie widzisz miasto w każdym kierunku, wystarczy obrócić głowę. Spojrzeć w górę. Widzisz wszystko tak, jakbyś tam był.

Siedząc w fotelu operatora drabiny widzisz przed sobą zespół przęseł, dalej przęsło łamane na końcu, którego znajduje się kosz ratowniczy 5 osobowy. 

Trzymasz ręce na prawdziwych elementach służących do sterowania drabiną. Całość wygląda jak prawdziwa drabina Magirusa stojąca na ulicy przy budynku.

Możesz unieść przęsła, obrócić drabinę, wysunąć ją, sterować łamanym przęsłem. Ponieważ jest to wersja drabiny z teleskopem możesz jeszcze wysuwać przęsło tak, aby dojechać do balkonów czy dachu. Na wirtualnym ekranie przed tobą widzisz pole pracy drabiny oraz obraz z kamer zainstalowanych w koszu.

Możesz pracować drabiną we wszystkich kierunkach oraz powinieneś postawić kosz RC500 na dachu budynku stojącego po prawej stronie.

Scenariusz nr 2 – przykładowe zadanie

W budynku, który stoi po prawej stronie – żeby go zobaczyć musisz skierować tam swoją głowę uzbrojoną w okulary AR wybucha pożar. Na różnych piętrach i w różnych częściach budynku stoją osoby wołające o pomoc. Jedna z nich jest nawet na dachu. Niektóre nie są dobrze widoczne – są za kłębami ciemnego dymu. Twoim zadaniem jest ewakuacja tych osób w możliwie najkrótszym czasie.

Masz do dyspozycji kosz RC 500 5 osobowy, w którym zgodnie z przepisami znajduje się Twój kolega ratownik. Więc masz 4 wolne miejsca w koszu a osób do ewakuacji 5. Musisz przynajmniej 2 razy dojechać drabina do budynku. Jak to zrobisz, po ile osób zabierzesz i w jakiej kolejności zależy od Ciebie.

Po sprowadzeniu wszystkich na ziemię, otrzymujesz brawa od uratowanych osób i pozytywną oceną od prowadzącego szkolenie

Symulator drabiny Magirus Smart Control był prezentowany od września w kilku krajach na świecie oraz targach pożarniczych, takich jak m.in. Florian w Dreźnie.

W Polsce Fire-Max prezentował przewoźne stanowisko symulatora podczas jesiennego Touru, który odbywał się w wielu miastach wojewódzkich.

Zainteresowanie tym sprzętem było ogromne a ocena rozwiązania bardzo pozytywna.

W przyszłym roku symulatory Magirus Smart Control trafią na wyposażenie m.in. Centrum Serwisowo Szkoleniowego Fire-Max.

źródło: Fire Max

Zobacz także: