OSP Basznia Górna

OSP Basznia Górna post thumbnail image

Rok powstania: 1931
KSRG: Nie
Pojazdy: GLBARt RENAULT MASCOTT

Jednostka liczy 32 członków czynnych oraz 3 honorowych.

Jednostka jest wyposażona w samochód marki Żuk, motopompę PO-5,pompę pływającą Niagara, agregaty prądotwórcze z oświetleniem, węże tłoczne, gaśnicze i ssawne, buty specjalne gumowe, ubrania ochronne i specjalne, zbiornik wodny brezentowy 2000 litrów, rękawice ochronne, hełmy bojowe, pozostały niezbędny sprzęt przy akcjach gaśniczych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Baszni Górnej powstała w 1931 roku. Statut został zatwierdzony pismem z dnia 10 lipca 1931 roku. Założycielami OSP byli: Grzegorz Pilip, JanBeń, Grzegorz Szpak, Michałek Teodor.

Straż pożarna była wyposażona w wóz strażacki konny, ale nieznana jest data jego otrzymania. Wóz konny był wyposażony w pompę wodną oraz węże i bosaki. Według przekazów najstarszych mieszkańców wioski, do obsługi wozu konnego w latach siedemdziesiątych byli wytypowani mieszkańcy Baszni Górnej- Juszczak Ludwik oraz Władysław Sząj.

Historia działalności OSP Basznia Górna nie jest znana, przynajmniej do lat siedemdziesiątych. Wiele osób mogących opowiedzieć o działaniach OSP już nie żyje, a brak dokumentacji za wszystkie poprzednie lata uniemożliwia opisanie jej działalności. Wiadomo tylko że kolejnymi prowadzącymi OSP Basznia Górna byli: Antoni Józwa, Mieczysław Malec, Stanisław Drozd, Julian Kopciuch, Jan Załuski, Mirosław Fedor, Henryk Drozd.

W tym okresie OSP Basznia Górna otrzymała samochód ratowniczo – gaśniczy marki Żuk.

Od 2009 roku OSP Basznia Górna rozpoczęła ożywioną działalność. Jednostka systematycznie z roku na rok jest doposażana w umundurowanie oraz sprzęt ratowniczo –gaśniczy. Zakup umundurowania galowego pozwala strażakom ochotnikom na uczestnictwo w wielu wydarzeniach kościelnych i kulturalnych.

Jednostka OSP Basznia Górna uzyskała od 2009 roku sprzęt ratowniczo – gaśniczy sfinansowany przez Urząd Gminy w Lubaczowie i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ponadto co roku korzysta też z darowizn, w tym 1% dla organizacji pożytku publicznego. Pozwala to na prowadzenie coraz szerszych działań.

Jednostka chcąc zaznaczyć swoją aktywność uczestniczy we wszystkich formach działań ratowniczo-gaśniczych oraz zabezpieczeniach imprez masowych. Ponadto bierze czynny udział w zawodach sportowo- pożarniczych, organizowanych na terenie swojej gminy oraz we wszelkich uroczystościach kulturalnych i kościelnych.

W chwili obecnej jednostka posiada 12 przeszkolonych strażaków ratowników w tym czterech strażaków ratowników technicznych, dwóch dowódców sekcji oraz czterech kierowców.

Foto: Lubaczow360.pl

Zobacz także:

OSP ŁówczaOSP Łówcza

Rok powstania: 1960 KSRG: Nie Pojazdy: ŻUK Jednostka liczy 46 członków. Na wyposażeniu OSP znajduje się samochód pożarniczy marki Żuk, pompa Niagara, tłumice oraz podstawowy sprzęt ratowniczy. Ochotnicza Straż Pożarna w Łówczy bierze swój początek w latach 60. Od początku działalności przez nasze szeregi przewinęło się kilkadziesiąt osób ze wsi

OSP Kowalówka- ŻukówOSP Kowalówka- Żuków

Rok powstania: 2005 KSRG: Nie Pojazdy: SLRt PEUGEOT Jednostka liczy 33 czynnych strażaków. Jednostka posiada lekki samochód pożarniczy. Alarmowanie odbywa się przez syrenę elektryczną włączaną przy remizie. W jednostce działa drużyna sportowo-pożarnicza w grupie A, której największym osiągnięciem jest zajęcie 4. miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym. Ochotnicza Straż Pożarna

OSP Nowe SiołoOSP Nowe Sioło

Rok powstania: 1887 KSRG: Tak Pojazdy: SLRt GAZ Jednostka posiada lekki samochód pożarniczy typu GAZ. Na wyposażeniu znajdują się także m.in. łódź płaskodenna na przyczepie niskopodwoziowej, motopompa spalinowa, pompa szlamowa, agregat prądotwórczy, najaśnice do oświetlania terenu w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej, aparaty powietrzne z czujnikiem bezruchu, piłę spalinową do usuwania powalonych