Lubaczów998 Jednostki OSP OSP Kobylnica Ruska

OSP Kobylnica Ruska

OSP Kobylnica Ruska post thumbnail image

Rok powstania: 1926
KSRG: Nie
Pojazdy: SLRT RENAULT MASTER

Jednostka liczy 25 członków.

Początki OSP w Kobylnicy Ruskiej notuje się na 1926 r., kiedy podpisano Statut w Jaworowie. Statut ten podpisali: Wasyl Tatarzyn, Sofron Łeseczko, Piotr Łuc, Sofron Chanik, Piotr Rogalski.

W 1935 r. w skład zarządu wchodzili:

Teodor  Buszko– prezes,

Piotr  Smutok – naczelnik,

Józef  Smutok– wiceprezes,

Stanisław Pawlust– sekretarz,

Iwan Partyka – skarbik,

Turczyn Teodor – gospodarz,

członkowie zarządu – Piotr Smutok, Teodor Turczyn, DmytroMilan, Piotr Węgiera, Iwan Jaremeczko, Iwan Kokocki, Iwan Mudzyk, Piotr Katyniak, Józef Doroba, Mikołaj Węgiera, Józef Obirko, Michał Bajdała, Iwan Rogalski.

Lokal stowarzyszenia mieścił się w budynku gromadzkim, numer domu 240.

Z braku innej dokumentacji z pierwszych i późniejszych lat OSP trudno jest określić ilu strażaków posiadała jednostka i jak była wyposażona. Dopiero według ewidencji wyposażenia osobistego w „Książce Gospodarza” z 1958 r. i kolejnych lat wiemy, ze do straży należało 17 strażaków.

Wiosną 1961 r. wybuchł pożar we wsi Potok Jaworowski, który strawił połowę miejscowości. Pożar ten przyczynił się do budowy remizy strażackiej w Kobylnicy Ruskiej. Budowę zakończono w 1963 r. Remizę wyposażono w podstawowy sprzęt tj. ręczną pompę pożarniczą, węże, beczkę na wodę i syrenę ręczną, która działa do dziś.

Duży wkład w budowę remizy wnieśli członkowie OSP, którzy wykonali wiele prac w czynie społecznym. Oprócz gaszenia pożarów ochotnicy chodzili po wsi i uświadamiali mieszkańców na temat ochrony przeciwpożarowej, sprawdzali czy każde gospodarstwo posiada bosak, wiadro i tłumice.

W 1967 r. Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Lubaczowie przekazała motopompę POLONIA – P26, którą przyjął mechanik OSP – Hausner Roman. W 1987 r. jednostka otrzymała używany samochód pożarniczy marki Żuk A – 151 C oraz syrenę elektryczną.

W 2015 r. OSP otrzymało nowy samochód Renault Master o wartości 120 tyś. Zł. Strażacy na zakup auta dostali dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz z Urzędu Gminy Wielkie Oczy.

Od 2016 r. samochód znajduje się w dawnej Szkole Podstawowej w Kobylnicy Ruskiej, której część zaadaptowano na remizę. Przez wiele lat strażacy OSP Kobylnica Ruska biorą czynny udział  w corocznych gminnych i powiatowych zawodach strażackich, dożynkach oraz uroczystościach kościelnych.

Zobacz także:

OSP UŁAZÓWOSP UŁAZÓW

Rok powstania: 1920 KSRG: Nie Pojazdy: GLM Volkswagen, GBA Jelcz/Star OSP w Ułazowie aktualnie zrzesza 32 członków czynnych, 3 wspierających, w tym 3 druhen.  Ochotnicza Straż Pożarna w Ułazowie posiada,

OSP BihaleOSP Bihale

Rok powstania: 1920 KSRG: Nie Pojazdy: ŻUK (1987r) W jednostce jest 34 czynnych strażaków Jednostka posiada na wyposażeniu motopompę PO4 oraz podstawowy sprzęt ratowniczy. Remiza to jedno stanowisko garażowe z zapleczem