Lubaczów998 Aktualności KSRG jednak zostaje. MSWiA wycofało się ze zmian

KSRG jednak zostaje. MSWiA wycofało się ze zmian

KSRG jednak zostaje. MSWiA wycofało się ze zmian post thumbnail image

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zrezygnowało ze zmiany nazwy Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w ramach ustawy o ochronie ludności – dowiedział się serwis Remiza.pl.

W ramach prac nad Ustawą o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej resort planował po 31 latach funkcjonowania Systemu zmianę jego nazwy na Krajowy System Ratowniczy. Jednak po przeprowadzonych uzgodnieniach okazało się, że zdecydowano o pozostawieniu obecnej nazwy.

Według projektu ustawy Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy w ramach posiadanych sił i środków wspiera właściwe organy i podmioty podczas likwidacji lub minimalizacji skutków zagrożeń, do których zostały zobowiązane na mocy odrębnych przepisów, w szczególności: zdrowotnych;  powodziowych; wywołanych w górach;  w zakładach górniczych; na wewnętrznych wodach morskich; radiacyjnych; wywołanych czynnikiem biologicznym;  epidemicznych i podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

System będzie wspierał również Państwowe Ratownictwo Medyczne w zakresie transportu poszkodowanych do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Ustawa nałoży na Premiera obowiązek wydania rozporządzenie określające szczegółową organizację KSRG. I tutaj jest jedna nowość, Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy doczeka się znaku i sposobu jego używania.

Nie wiadomo, kiedy Rada Ministrów zajmie się projektem i prześle go do Sejmu, początkowo miał zostać przyjęty w trzecim kwartale. Autorzy ustawy przewidują, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. Oznacza to jedno, szybkie prace posłów nad projektem, ponieważ w tym roku odbędą się jeszcze trzy posiedzenia Sejmu.

źródło: remiza.com.pl

Zobacz także: