OSP Łówcza

OSP Łówcza post thumbnail image

Rok powstania: 1960
KSRG: Nie
Pojazdy: Volkswagen Transporter, ŻUK

Jednostka liczy 46 członków.

Na wyposażeniu OSP znajduje się samochód pożarniczy marki Volkswagen i Żuk, pompa Niagara, tłumice oraz podstawowy sprzęt ratowniczy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łówczy bierze swój początek w latach 60.

Od początku działalności przez nasze szeregi przewinęło się kilkadziesiąt osób ze wsi Łówcza. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 46 członków i jest jedynym ośrodkiem spotkań i tworzenia spójności wsi.

Jako jednostka OSP jesteśmy rozpoznawalni na terenie Gminy Narol poprzez branie czynnego udziału w zawodach strażackich, uroczystościach na terenie Powiatu Lubaczowskiego; organizowanie festynów i drukowanie kalendarzy. Tymi sposobami promujemy siebie i naszą miejscowość oraz pokazujemy, że istniejemy i czynnie działamy. Nasza straż przez ostanie lata została bardzo zaniedbana, ale od roku 2011 odkąd zorganizowała się grupa ludzi działalność straży została wznowiona. Pierwszym sukcesem była odbudowa drużyny pożarniczej, która dwa lata z rzędu (2013 i 2014) wygrała zawody gminne Ochotniczych Straży Pożarnych.

Przez wspólny wysiłek i pozyskanie środków od sponsorów, organizacje festynów i dofinansowanie z Zarządu Wojewódzkiego OSP RP zakupiliśmy umundurowanie wyjściowe, koszarowe, specjalne, hełmy ochronne, buty ochronne oraz armaturę wężową. Wspólnymi siłami wyremontowaliśmy pomieszczenie socjalne, w którym możemy przechowywać odzież ochroną, jak również wyremontowaliśmy drzwi garażowe. 

Od 2013 roku została stworzona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i zrzesza w swoje szeregi 20 osób (dziewczęta i chłopcy). Nasza wieś jest otoczona dookoła lasami. Do głównej drogi z naszej miejscowości jest 3 km. W razie zablokowania drogi jesteśmy jedyni, którzy niosą pomoc mieszkańcom i możemy reagować bo znajdujemy się na miejscu. Podejmujemy wszelkiego rodzaju działania aby podnosić nasze kwalifikacje zawodowe (uczestnictwo w szkoleniach) jak i sprawność bojową (pozyskiwanie nowego sprzętu oraz środków ochrony indywidualnej strażaków).

Strażacy bardzo często biorą udział w akcjach społecznych, zapewniających bezpieczeństwo w czasie imprez masowych, czy też prezentują swój sprzęt i umiejętności w czasie imprez okolicznościowych.

źródło: OSP Łówcza

Zobacz także:

OSP FutoryOSP Futory

Rok powstania: 1948 KSRG: Nie Pojazdy: GLBA RENAULT MASTER Jednostka liczy 45 strażaków w tym 35 czynnych, 4 honorowych i 6 wspierających. Jednostka jest wyposażona w podstawowy sprzęt przeciwpożarowy, zestaw